Kategoriler
Filmler

Inside Job

inside-job

Dün akşam D&R’da hangi filmi izlesem diye bakınıyorken belgesel tarafında Charles H. Ferguson tarafından çekilmiş bu muhteşem esere denk geldim. Belgesel konu itibari ile 2008de patlak veren ekonomik krizin sebeplerini hiç ekonomiden anlamayan birisinin bile anlayabileceği bir dilde seyirciye aktarıyor.

Amerikadaki derecelendirme kuruluşlarının, bankaların, sigorta şirketlerinin ne kadar yozlaşarak sistemi bozduklarını ve kendi çıkarları için hiç olmayacak derecelendirmede bulunduklarını anlatıyor. Bunu yaparken ropörtajları, mahkemeden görüntüleri ve belgeleride ortaya koymaktan çekinmiyor.

Belgesel sistemin nasıl başladığından, balonun nasıl şiştiğine oradan krizin nasıl patlak verdiğini sırası ile anlatıyor. Daha sonrasında bu işin sorumlularına ne olduğunu anlatıyor. (Hiçbir şey olmuyor!!) En sonunda da günümüz dünyasındaki durumu özetleyerek belgeseli tamamlıyor.

Part I: How We Got Here
Part II: The Bubble (2001–2007)
Part III: The Crisis
Part IV: Accountability
Part V: Where We Are Now

Aslında belgesel üzerine yazılacak, çizilecek çok fazla şey var. Günümüz kurumsal iş hayatından aslında çok farklı olmadığını sadece rakamların ve kişilerin farklı olduğunu düşünmekteyim. Bence insanın içerisinde olduğu her sistem er yada geç yozlaşmaya mahkumdur.

Bu belgeseli mutlaka izleyin. Benim için bu eser Zeitgeist’tan sonra en sevdiğim belgeseller arasında üst sıralarda yer aldı.

Imdb Link : http://www.imdb.com/title/tt1645089/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s