Kategoriler
Müzik

BİFO & Yuja Wang (Lütfi Kırdar Auditorium)

bifo yujawangGeçen hafta Lütfi Kırdar’da BİFO & Yuja Wang etkinliğini izlemeye gittim. Daha önce Yuja Wang’i hiç tanımayan birisi olarak o akşam birlikte çaldıkları parçalardan çok keyif aldım. Yuja Wang bence gerçekten çok başarılı bir sanatçı. Sadece iyi çalması değil çalarken seyirciye ilettiği o enerji ve kendi işinden ne kadar fazla zevk aldığını hissetmeniz bence olağanüstü bir deneyimdi.

Son parçayıda çaldıktan sonra seyircinin alkışlaması ile iki defa sahneye dönen Yuja Wang mozart’ın Türk Marşını biraz jazz birazda farklı notalar ile çaldı ve ben bu versiyonunu çok sevdim. (Youtube’da Yuja Wang Turkish March veya Alla Turca diye arattığınızda bu performansa benzer videolar izleyebilirsiniz.)

Borusan Filarmoni ikinci yarı Yuja Wang olmadan devam etti. Bence ikinci bölümde çaldıkları parça çok fazla ağır bir parça idi. Bir de üstüne Lütfi Kırdar’ın havalandırma sisteminde sorun olması ve içerisinin inanılmaz derecede fazla ısınması sebebiyle oluşan konsantrasyon eksikliğini ekleyince ikinci bölümün tadı o kadar fazla çıkmadı. Hatta son bölüme girerken orkestra şefinin çok sıcak gibi bir işaret yapması onların da ne kadar etkilendiğini bize gösterdi.

Ben Yuja Wang’i tekrar başka bir salonda izlemeye gitmek isterim. Size de mutlaka en azından bir defa dinlemenizi tavsiye ederim.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s