Kategoriler
Filmler

Hidden Figures (2016)

Hidden Figures (Gizli Sayılar) 2016 yılında Theodore Melfi tarafından çekilmiş bir Amerikan biyografi filmidir. Film’in konusu 1960’larda var olan uzay yarışında NASA’da önemli görevler alan üç siyahi matematikçi kadının hikayesidir.

1960’larda hala daha hem siyah-beyaz ayrımının olduğu hem de kadınların iş hayatı içerisinde yer almadığı bir dünyada Katherine Goble, Mary Jackson, Dorothy Vaughan adındaki üç kadın NASA’nın Friendship 7 görevinde önemli hesaplamaların yapılmasında belirleyici rol alırlar. İlk başlarda kadın olmalarından dolayı oldukça zorlanan ve ayrımcılığa maruz kalan bu kişiler başarıları ve azimleri ile önlerindeki tüm engelleri aşmayı başarır ve bu sayede kadınların NASA içerisinde aktif rol almalarının önünü açarlar. Hatta Katherine Goble (Johnson) adına tüm bu başarılarından sonra bir kampüs inşa edilmiş ayrıca kendisine 2015 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Özgürlük Madalyası verilmiştir.

Günümüzde hala kadınların iş hayatına katılması konusunda sıkıntılar olduğu çeşitli platformlarda dile getirilmektedir. Kadınların iş gücüne katılma oranı en yüksek ülkelerde bile Kanada (%61), İngiltere (%58), Amerika (%57) neredeyse iş gücüne katılımda yarı yarıya bir katılım söz konusudur. Geçmişten günümüze ilerleme kaydedilmiş olmasına rağmen bu konudaki ilerleme sınırlı kalmıştır.

Amerika’da 2003 – 2014 seneleri arasında S&P 1500 firmaları yönetim kurullarında bulunan kadın direktörlerin erkek direktörlere oranını araştıran bir çalışmada çarpıcı bir durum ortaya çıkmıştır. Eyaletlere göre bakıldığı zaman durum aşağıdaki gibidir. En iyi durumda bulunan bir eyalette bile bu oran %34’tür.* (Kaynak: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0148296318300444 )Türkiye’de bunun hakkında yayınlanan “Türkiye’de Yönetim Kurullarında Kadın 2019” adlı raporda, 2019 yılında BIST içerisinde yer alan firmaların yönetim kurullarında bulunan kadınların sayısı %15,9’a yükselmiştir. 152 firmanın yönetim kurulu sadece erkeklerden oluşmaktadır. Raporda bu konu üzerinde çok detaylı analizler bulunmaktadır ve raporun tamamına https://www.yonetimkurulundakadin.org/public/upload/ckeditor/files/Sabanc%C4%B1%202019-7th_annual_report.pdf üzerinden ulaşabilirsiniz.

Film bence oldukça önemli bir konuyu keyifli bir şekilde seyirciye aktarmayı başarmış, sizlere bu filmi izlemenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s