Kategoriler
Filmler

Invictus (Yenilmez)

Invictus-poster

Bugün 2009 yapımı Morgan Freeman ve Matt Damon’un başrolde oynadıkları, Clint Eastwood’un yönettiği Invictus filmini izledim. Son zamanlarda izlediğim en akıcı ve keyifli filmdi diyebilirim. (Morgan Freeman’in herhangi bir kötü filmini hatırlamıyorum desem yanlış olmaz herhalde.) Filmde bazı klişe noktalar bulunuyor olsa da, yöneticilik ve liderlik anlamında gerçekten dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Film içerisinde öncelikli olarak Nelson Mandela, Güney Afrikanın oynadığı bir rugby maçında halk içerisindeki bölünmeyi gözlemliyor. Siyahlar, var olan Irkçılık düzeni sebebiyle topluma karşı tepkili olduğundan, maç içerisinde rakip Ingiltereyi tutuyorlar. Bunu gören Mandela toplum içerisinde rugby üzerinden bir birleşme yapıp yapamayacağını düşünmeye başlıyor ve bunun için bir strateji oluşturuyor. Takımın kaptanı ve takım ile görüşmeler yaparak bu stratejiyi hayata geçirerek toplum içerisindeki bölünmüşlüğü ortadan kaldırıyor.

Burada liderlik anlamında benim aklımda not aldığım önemli noktalar,

* Insanları isimleri ile hatırlayın,
* Insanların hayatları ile ilgilenin, önemli detayları unutmayın,
* Pozitif olun, karakterli duruşunuzdan ve fikirlerinizden asla geri adım atmayın.
* Insanların önemli ihtiyaçlarından takdir edilme ve kişinin önemli olduğunun hissettirilmesi başlıklarını unutmayın, elinize geçen her fırsatta bunları uygulamaya çalışın.
* Bir lider olarak başkalarına örnek olun,

Bir kişinin 30 yıl hapiste kalıp daha sonrasında kendisini bu hapise gönderen kişileri affetmesi gerçekten akıl alır bir şey değil.

Tabiki Nelson Mandela’nın vermiş olduğu mücadelenin bir rugby maçına indirgenemeyeceği bunun sadece Madiba’nın vermiş olduğu mücadelelerden sadece bir tanesi olduğunu unutmamak lazım.

Bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.
Ben arşivime severek ekledim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s