Kategoriler
Kitaplar

Dansla İşe Gitmek – Warren Buffet

dansla işe gitmek

Kişisel olarak ekonomi ve başarılı insanların biyografileri her zaman ilgimi çekmiştir. Bence yatırım ve tasarruf herkesin mutlaka öğrenmesi gereken bir konudur. Hatta bence bu konular bir ders olarak liselerde zorunlu olmalıdır. (ülkemizde tasarruf oranının %12,6 ya “gerilediğini” düşünürsek.)

Warren Buffet dünyanın en zengin adamlarından birisi. Ocak 2015 itibari ile 73 “milyar” doları var. (rakamın ne olduğunu anlamak için milli piyango yılbaşı büyük ikramiyesinin 50 milyon tl olduğunu hatırlayabiliriz.) Muhtemelen bizlerin ömrü boyunca hayal bile edemeyceği bu rakama Warren Buffet sıfırdan başlamış, sürekli yatırım yapmış ve şirket satın almış, uzun vadeli yatırıma inanarak sürekli olarak etrafındaki insanlardan parasını değerlendirme talebi almış. Ben Graham adlı bir yatırımcıdan çok etkilenmiş ve onun kullandığı sistem ile yatırım yapmaya karar vermiş. Piyasaların yükseldiği ve düştüğü neredeyse her sene kazanmış. Soğukkanlı ve insanların hata yapabileceğini anlamış bu hataları minimize etmek için sürekli olarak araştırma yapmış.

Kitap Forbes dergisinde yer alan 1966’dan 2012’ye kadar Warren Buffet hakkında çıkan yazıların bir derlemesi. Bu haliyle bile bir biyografi niteliğinde bir kitap olmuş. Warren Buffet’ın kitabı bence etkileyici. Düşünceleri ve karar verme niteliği eşsiz bir yapıda. Kendisine nasıl bu kararları aldığı sorusuna cevabı çok basit.

“Sadece yeteri kadar okuyorum daha sonra karar veriyorum.”

80 yaşının üstünde olan Warren hala gününün en az 6-7 saatini okuyarak geçiriyormuş.

Eğer yatırım yapmak ile ilgileniyorsanız bu kitabı bir okumanızı tavsiye ederim. Sıradışı bir yatırımcının başından geçen olaylara yakından tanık olabileceğiniz, şansızlıklarına karşı nasıl tepki verdiğini gözlemleyebileceğiniz bir kitap.

Her zaman olduğu gibi aşağıda kitaptan altını çizdiğim bazı cümleleri bulabilirsiniz.

“Keşke yapsaydım dediğim çok şey oldu. Fakat yatırım kararlarında genelde keşkelere yer olmadığını düşünüyorum. Yalnızca yaptığınızın karşılığını alırsınız.”

“Harika bir şirketi uygun bir fiyattan satın almak, uygun bir şirketi harika bir fiyata almaktan çok daha iyidir.”

“Varlıklara yatırım yapmak için en iyi zaman belki de para bulmanın en zor olduğu dönemler olabilir.”

“İyi yöneticiler o kadar kıt ki, sırf yaşlarına bir yıl daha eklendi diye gitmelerine izin verme lüksüm yok.”

“Sırf çok para kazandık diye her konuda tavsiye verebileceğimizi düşünmek bizim için çılgınlıktan başka bir şey değildir.”

One reply on “Dansla İşe Gitmek – Warren Buffet”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s