Kategoriler
Filmler

Çoğunluk (2010)

cogunluk-film-afisSeren Yüce yönetmenliğinde 2010 yılı yapımı “Çoğunluk” filmine eksisözlükte bir entry içerisinde gördüğüm öneri sayesinde denk geldim. Film 1 saat 51 dakika uzunluğunda ve ortalama bir Türk ailesindeki fikirleri/davranışları/önyargıları/ inanılmaz bir şekilde ortaya koymuş bir yapıt.

Filmin hikayesi aslında basit, ortalamanın biraz üstünde bir gelire sahip bir ailenin baskıcı zihniyetteki babasının, ezilmiş çocuğun ve pasif bir annenin hikayesi bu film. Mertkan adında genç bir yandan üniversitede okumakta bir yandan da babasının yanında çalışmaktadır. Bu sırada hayatına Van’lı bir kız arkadaş girer. Mertkan geliştiremediği kişiliği ile iyice ezilen ve ortada kalmış bir genç olarak hayatını yaşamaya çalışır.

Sınıf ayrımı, kişilere üstten bakma, üçüncü sınıf gençlik kültürü, doğudaki insanlara bakış açısı, zenginliğin körelttiği insanlık, bireyselleşememe, kişilik silinmesi, ailenin içerisinde erimiş birey, kendi hayatını kuramamış genç ne ararsanız bu filmde yer alıyor.

Aslında ne kadar gerçek ve ne kadar hayatın içerisinde bir film diyorsunuz. Türkiyede kaç tane insan doğduğu şehir, konuşma şekli, adı, milliyeti, ırkı, dini için yaftalanıyor. Maddi sınıf farkı sebebiyle kaç kişi kendini üstün diğerlerini bir “araç” olarak görüyor. Kaç kişi kendi ailesinin yanından kendini kurtarabilmiş ve benim fikrim bu diyebiliyor ?

Film bir davranış psikolojisi dersinde okutulacak nitelikte enteresan gözlemler barındırıyor ve anlatamayacağım kadar fazla klişeleri ve orta sınıfın düşüncelerini, hareket tarzını gözler önüne seriyor. Ben filmi severek izledim. Size de öneriyorum.

(Film bu arada youtube içerisinde yer alıyor. Çoğunluk yazarak direkt olarak filmi online izleyebilirsiniz.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s