Kategoriler
Filmler

The Imitation Game (2014)

The-Imitation-Game-Final-PosterBu hayatta kim ne derse desin her zaman akıllı beyinlere karşı hayranlık duymuşumdur. Ama fizikçi olsun ama başka bir konuda olsun. Eğer bir kişi oyunun kuralını değiştiriyorsa o kişiye gerçekten hayranlık duyarım.

2014 yapımı The Imitation Game aslında benim daha önceden tanımadığım birisini tanımamı sağladı. Bu kişi filminde ana karakteri olan “Alan Turing” adında bir matematikçi ve kriptolog. Hatta bugun kullandığımız bilgisayarların temelini atmış olan kişi de diyebiliriz kendisine.

Film II. Dünya savaşı sırasında almanların mesajlaşmak için kullandıkları Enigma adlı sistemi baz alıyor. Bu sistemi kırmak için görevlendirilen ülkenin en önde gelen matematikçileri arasında yer alan Alan Turing’in bu görevi başarmak için yaptığı makineyi ve geliştirdiği sistemi anlatıyor. Film aslında biraz holywood tadında da olsa bu adamın başardıklarını anlatması ve bu kişiyi bence tanıtmaları açısından büyük bir önem taşıyor.

Alan Turing’in hayatını biraz araştırınca yine Tesla gibi neredeyse her konuda bir araştırması olan bir adam olduğunu keşfettim. Büyük beyinlerin bence en önemli yanlarından birisi bu, sürekli olarak bir şeyler üretiyorlar ve düşünüyorlar. Her ne kadar garip davranışları olsa da bu adam bilgisayarların temelini atmış, yapay zekayı tasarlamış ve o dönemdeki düşüncelerini uygulayabileceği bir bilgisayar olmaması sebebiyle kendisi bir makine tasarlamaya çalışmıştır.

Apple’ın Oyunun kurallarını değiştirenler ile ilgili bir reklamı var. Bu tanıma bu adam birebir uyuyor. ( http://www.youtube.com/watch?v=8rwsuXHA7RA )

“Here’s to the crazy ones. The misfits. The rebels. The troublemakers. The round pegs in the square holes. The ones who see things differently. They’re not fond of rules. And they have no respect for the status quo. You can quote them, disagree with them, glorify or vilify them. About the only thing you can’t do is ignore them. Because they change things. They push the human race forward. And while some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.” – Steve Jobs

Bence işte Alan Turing’i tanımlamak gerekirse bu reklamdan daha iyi bir tanımlama yapmak zor olurdu. Dediğim gibi film biraz holywood tadında ancak ben filmi sevdim. Size de izlemenizi öneririm.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s