Kategoriler
Filmler

The Theory Of Everything (2014)

Theory_of_Everything 2014 yapımı “James Marsh” yönetmenliğindeki “The Theory Of Everything” dünyaca ünlü Prof. Dr. Stephen Hawking’in hayatını ele alan bir film. Aslında bu filmi izlerken beklentim biraz daha bilim ağırlıklı olması idi. Genel olarak Hawking’in teorisinden bahsedilmiş olsa da film daha ağırlıklı olarak Hawking’in özel hayatı ve yaşamı üzerine kurulmuş.

21 yaşındayken yakalanmış olduğu ALS hastalığı sebebiyle sinir sisteminin yaklaşık %80’ini kaybetmis ve dolayısıyla vücudunun kontrolünü yitiren Hawking daha sonrasında sesini de geçirdiği bir operasyonda kaybetmiştir. Hastalık sadece beynine zarar vermemiştir geri kalan tüm vucudu neredeyse tamamen kontrol dışında kalmıştır. Aslında olanlar bundan sonra ilginç bir hal alıyor. Vucüdunun kontrolünü kaybetmiş kendi başına yaşayamayan ve konuşamayan birisi geliştirilen bir bilgisayar yardımı ile (dakikada 10 kelime yazabiliyor) bir kitap yazmaya başlıyor. Zamanın kısa tarihi kitabı 1988 yılında ilk defa yayınlanıyor ve bu kitap 2002 sonuna gelindiğinde 9 milyondan fazla satmış olarak Hawking’e ünü getiriyor. Daha sonra Hawking kitaplar yazmaya devam ediyor ve dünya çapında tanınan bir bilim adamı olarak tarihe adını altın harflerle yazıyor.

Filmde eşi Jane Hawking’in özverisi ve yaşamış olduklarını birebir gözlemleme şansı buluyoruz. Aslında filmde Jane’ın en az Stephen Hawking kadar önde olduğunuda söyleyebilirim. Yazımın başında da dediğim gibi film bir fizik filmi olmaktan öte Stephen Hawking’in hayatını anlatan bir film. (Burada yönetmene biraz hak vermek gerekiyor çünkü bence bu özel adamların hayatlarını filme çekmek gerçekten zor bir konu. Seyirci her detayın birebir filmde olmasını bekliyor ancak bu süreyi de düşündüğümüzde çok kolay bir iş değil.)

Bir bilim filmi olarak değil, bir aile-drama filmi olarak bu filmi izleyin. Ben keyifle izledim filmi, hayat aşkı bu kadar yüksek ve üreten beyinlere her zaman hayran olmuşumdur. Bence bu filmi izleyin, insanın olanaklarının kısıtlı olmasının bir şeyler üretmesinde herhangi bir engel olmadığını bir defa daha hatırlayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s