Kategoriler
Kitaplar

Triggers (Marshall Goldsmith)

MediaCat yayınevinin 2016 Mart ayında piyasaya sürdüğü Marshall Goldsmith’in yazmış olduğu Triggers kitabını bu hafta sizlerle paylaşmak istiyorum. Genel olarak kişisel gelişim kitaplarını okuduğunuz zaman bir süre sonra aynı konuları tekrarladığını düşünüyorsunuz ancak bu sefer “Triggers” kitabı şaşırtıcı bir biçimde beklediğimden çok daha iyi bir kitap olarak karşıma çıktı.

Kitabın aslında konusu çok bilindik bir konu olan kişinin nasıl kendini değiştirebileceği üzerine kurulmuş. Ancak bu kitabın benim en çok hoşuma giden yanı artık klişe olan nasıl değişimi sağlarım veya bu değişikliği x gün tekrar edersem alışkanlık olur önerisinden öte, değişim yapmak istediğimiz konu ile ilgili “bu konu ile ilgili elimden gelenin en iyisini yaptım mı?” sorusunu sordurmasıdır.

Bu soru aslında bence bu değişim konusunu müthiş bir şekilde kişiselleştirmektedir. Genel olarak kendimize “bugün spor yaptım/yapmadım” şeklinde bir değerlendirme yaparız. Ancak bugün spor yapmak adına elimden gelenin en iyisini yaptım mı diye sorduğumuz zaman artık konu trafik var, bugün yorgunum, bir günden bir şey olmazın ötesinde – ben birey olarak kendimi suçluyor veya tebrik ediyor durumunda olurum.

Açıkcası başları biraz klasik kişisel gelişim kitabına denk geldim hissiyatı yaratsana ileri bölümlerde bu kitap gerçekten değişim isteyen birisinin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Elinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik edildiğiniz zaman bence değişim çok daha kolay olacaktır.

Kitapta altını çizdiğim çok fazla cümle oldu bir kaçını aşağıda sizler ile paylaşıyorum.

  • Matematiksel iktisat okumak bana, düşük olasılıklı olayların yüksek olasılığını öğretti.
  • Ne olacağını önceden bilemezsiniz ama dikkatinizi dağıtacak ve sizi yavaşlatacak bir şeyler yaşanacağından emin olabilirsiniz.
  • Dikkatimizden kaçan bir başka nokta da, hedeflerimizin kalitesinin motivasyonumuzu etkiliyor olmasıdır.
  • Bedava sözcüğü bir mazeret değil, bir sıfattır. Eğer birilerine iyilik yapıyorsunuz diye elinizden gelenin en iyisini yapmamak size meşru görünüyorsa, ne kendinize ne de başkalarına iyilik etmiyorsunuz demektir.
  • Başarı, her gün tekrar edilen küçük çabaların toplamıdır.

Eğer sizlerde değişim ile ilgili bir kitap arıyorsanız bu kitabı okumanızı öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s