Kategoriler
Kitaplar

Pürüzlü Mükemmellik (Mehmet R. Doğan – Yiğit Ahmet Kurt)

MediaCat tarafından yayınlanan 2018 yılında yazılan Mehmet R. Doğan ve Yiğit Ahmet Kurt tarafından yazılan Pürüzlü Mükemmellik kitabı kullanıcı deneyiminde “gerekli olan” pürüzlerin (kendi deyimleri ile friksiyonların) nasıl olması gerektiğini anlatan bir inceleme kitabıdır.

Günümüz dünyasında her şeyin çok hızlı ve kesintisiz olması görüşüne karşın, kitap enteresan bir şekilde aslında her deneyimin çok pürüzsüz olması yerine bazı ufak pürüzler koymanın daha etkili olduğu savını ortaya sürmektedir. Mesela bozuk para sayma makinesinin sonuçları bir saniyeden az bir sürede ölçebiliyor olsa bile ekranda bir kaç saniye paranızın sayılmasının daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğunu öne sürüyor.

Aynı şekilde Johnson & Johnson firmasının piyasaya sürdüğü bir krem’in yeteri kadar acı vermemesi sebebiyle kullanıcılar tarafından tercih edilmemesi ve daha sonrasında da firmanın kreme acı verecek şekilde bir revize vererek satışları arttırması kitapta friksiyon’a bir örnek olarak yer almaktadır.

Kuaförlerin üç dakika sürmesi yeterli olacak bir kremi yarım saat boyunca sürmesi de bu konuya başka bir örnektir.

Kitapta hoşuma giden bir anekdot ise İngiltere Demiryolları’nın bir ajans değişikliği yapmak istediği süreçte yaşanan hikayesidir. İngilitere Demiyolları’nın yönetimi ajansı değiştirmek üzere bir konkura çıkar ve kazanan ajans ile görüşmeye gider. Görüşmeye giden yöneticiler ajansın girişinde dağınık, sıcak ve ilgisiz bir ortam ile karşılaşırlar. Toplantının başlama saati geçmiş olmasına rağmen ne gelen vardır ne giden, 5 dakika 10 dakika – yarım saat derken artık yöneticiler dayanamaz ve sinirli bir şekilde gitmek için ayağa kalkarlar. Tam bu sırada ajans başkanı gelerek onları ayakta yakalar. Onlara “Beyler, sizlere sizin müşterilerinizin her gün yaşadığı durumu anlatmaya çalıştık ve eğer bu durumu nasıl değiştirebileceğinizi merak ediyorsanız toplantıya geçebiliriz” der! (gayet yaratıcı!)

Kitap hızlı okunan, kullanıcı deneyimini ne zaman pürüzlü hale getirmelisiniz ve ne zaman getirmemelisiniz sorularına cevap arayan bir inceleme/araştırma kitabı.

Sizlerin hayatında friksiyona önem verdiğiniz bir konu var mıdır ? Mesela arabayı bakıma bıraktıktan sonra 1 saat sonra hazır deseler veya yıkamaya verdikten sonra yarım saat sonra alabilirsiniz deseler ya da güvenlik bandından bagajların yarım saniyede geçmesi mesela ? 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s