Kategoriler
Uncategorized

Hoşçakal 2021

Zorlu bir seneydi,

Şimdi sene başındaki kendim ile konuşmak, ona bazı şeyleri hatırlatmak isterdim.

Ona, hayat her zaman olduğu gibi akmıyor derdim. Bir saniyede tüm hayatın değişebiliyor ve bu sene bunu kendi gözlerin ile göreceksin, bu yüzden hayatta hiçbir şeyi ertelememenin önemini anlamalısın derdim. An içerisinde sahip oldukların bir sonraki anda olmayabilir, bu sebeple her zaman için doğru an şu andır. Bu sene anın tadını ne kadar çıkartmayı planladın diye kendine bir sor derdim…

Ona, ihmal ettiğinin bedelini hayat sana fazlasıyla ödetir derdim. İhmal edilen her çiçek nasıl sönüyorsa, ihmal edilen her şey er ya da geç kendisini bir yerden belli eder, sen bu hayatta dikkat ettiklerin kadar ihmal ettiklerinden de sorumlusun derdim. İhmal ettiklerin gün gelir dikkat ettiklerinin sana kattığını düşündüğün her şeyden fazlasını geri alır götürür, bu yüzden bu sene kendine neleri ihmal ediyorsun diye daha fazla sor derdim…

Ona, paranın aslında önemsiz olduğunu, önemli olanın insanın fikirleri olduğunu anlaman lazım derdim. İnsan düşünceleri kadar büyüktür ve bu yüzden hayatta her zaman büyük düşüncelerin peşinden koşmalısın derdim. Para, insan hırsının yanında küçüktür ve tahmin ettiğinden fazla kaygandır derdim. Öğrenilmesi gerekenin aslında paranın önemi değil büyük düşünmenin önemi olduğunu anlaman derdim. Büyük düşünen insanların etrafına nasıl enerji yaydıklarını yine kendi gözlerinle göreceksin derdim.. Bu sene kendin ve ailen için ne kadar büyük düşünüyorsun diye kendine sor derdim..

Ona, gittiği yere kadar mantığının elinde bir mayın dedektörü olmadan mayın tarlasında yürümekten bir farkı olmadığını anlaman lazım derdim. Gittiği yere kadar giden her şey seni ya istemediğin bir durakta indirir ya da senin seçmediğin bir durumda kalmana sebep olur. Hayat seçimlerinin gücü ile büyür veya küçülür. Gittiği yere kadar giden mantığı ile giden her şey sana olabileceğinden çok daha azını verir. Mücadele etmeyi bıraktığın zaman, hayatı akışına bıraktığın zaman daha azı ile yetinmeye razısın demektir. Bu sene akışına bıraktığın ve çözmediğin neler var diye kendine bir sor derdim..

Ona, kalitenin tesadüf olmadığını bunun karşılığında hem mental hem de fiziksel bir emek olduğunu anlaman lazım derdim. Kaliteye sadece düşünerek değil, ancak yorulmadan ve sıkılmadan uygulayarak ulaşılabileceğini anlamalısın derdim. Hayatta sadece aksiyona geçemediğinden çoğu iyi fikrin öldüğüne tanık olacaksın, sen bu sene kalite için ne kadar çaba sarf edeceksin diye bir kendine sor derdim..

Ona, insanın mental sağlığının bu hayattaki en önemli değerlerden bir tanesi olduğunu hatırlaman lazım derdim. Eğer zihnini odaklayamazsan, yaptığın ne olursa olsun ondan keyif alamayacağını ve onu iyi bir şekilde yapamayacağını anlaman lazım derdim. İnsanın zihni bir odanın aydınlatması gibidir, zihninin açıldıkça görebildiklerinin sayısı da artar derdim. Sen bu sene mental sağlığın üzerine ne kadar zaman harcayacaksın kendine bir sor derdim..

Ona, hayatın tadını almanın önemli olduğunu anlaman lazım derdim. İnsan hayatında günler uzun, yıllar kısadır ve sen bu yüzden uzun olana odaklan derdim. İyi geçirilmiş bir günün verdiği hazzı olabildiğince tat derdim. İçerisinde aile, arkadaşlar, spor, müzik, okumak, sanat, kültür, hobi olmayan bir haftanın olmamasını dilerim derdim.. Sen bu sene hayatın tadını almaya ne kadar zaman ayıracaksın diye kendine bir sor derdim..

Zorlu bir seneydi, ve sanırım hayatımda en çok şey öğrendiğim senelerden bir tanesiydi.

Şimdi yeniden başlama zamanı,

Hoşçakal 2021,
Mişel

One reply on “Hoşçakal 2021”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s