Kategoriler
Filmler

Birdman (2014)

Birdman_poster

!f İstanbul festivali kapsamında gösterime giren 2014 yapımı Birdman’ı dün izleme şansım oldu. Filme 10 üzerinden 6 vereceğimi maalesef söylemek zorundayım. Genelde festivalde izlediğim filmler benden 9’un üzerinde bir puan alır ancak Birdman filmi bende o etkiyi bırakmadı.

Filmde genel olarak Riggman adlı karakter, kendi yönettiği ve oynadığı kısa tiyatro oyununun öncelikli olarak kendi kimlik ve mesleki bunalımlarına, bunların yanında da maddi ve manevi sıkıntılarına iyi gelmesini umut eden bir oyuncudur.

Ancak bu süreç beklediğinden çok daha zorlayıcı olarak ilerlemeye başlar ve beklediği iyileşmenin gerçekleşmesi için zorlu bir süreci atlatması gerekir.

Film, sürekli olarak rolden role giren oyuncuların kendi kimliklerinden ve standart davranış biçimlerinden nasıl uzaklaştığını enteresan bir sinemasal çekim tekniği ile karşımıza koyuyor. Kamera sürekli olarak oyunculara çok yakın bir çekim içerisinde, biraz daha filme gerilim katan şey ise sessizlik anlarının bir bateri sesi ile kapatılmış olması. Oyuncu kadrosunda Michael Keaton ve Edward Norton gibi usta oyuncular yer alıyor.

Film toplamda 120 dakika. Eğer ille de festival filmi izlemek istiyorum diyorsanız izleyin ancak onun dışında benim bir daha izlenebilir listemde bu film yer almıyor.

IMDB Link : http://www.imdb.com/title/tt2562232/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s