Kategoriler
Kitaplar

Zengin Olmanın Kuralları – Richard Templar

zolmkurBir önceki yazımda Komünist Manifesto’yu yazmıştım. Şimdi tam zıt bir düşüncede olan Kapitalizm üzerine bir kitap yazıyorum.

Aslında bu kitap basit ve çoğu kişisel gelişim kitabında yer alan noktalara dikkat çekiyor. Ancak bu kitabın altını çizdiği enteresan bazı noktalar var, mesela “Rol modeli olabilecek çok zengin birisine baktığınız zaman eğer miras veya loto gibi bir yol ile bu parayı kazanmadıysa detaya indiğinizde bu kişinin deliler gibi çalıştığını göreceksiniz. Paranın akıllıca düşünme ve sıkı çalışmanın bir bedeli olarak alacağınız bir karşılık olduğunu kabul etmelisiniz.” diyor. Çoğumuz çalıştığımız işyerinde fazlasıyla çalıştığımızı ancak karşılığını alamadığımızı düşünüyoruz. Buradaki “Akıllıca Düşünmek” kelimelerini tekrar düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Kitapta biraz ilerleyince eğer paranın sadece kötülük yaparak kazanılacağına inanıyorsanız “Doğru dürüst bir fikir bulup uygulayamamışsınızdır. Tembellik etmiş, umutsuzluğa kapılmış, yaratıcı olamamış, kısır kalmışsınızdır” diyor. Bu bana biraz Henry Ford’un “bu hayattaki en zor şey düşünmektir, bu yüzden insanların çoğu bunu yapmaz” sözünü hatırlattı. Acaba belirli işlerde çalışan kişilerden kaç tanesi gerçekten her gün belirli bir saatini daha fazla nasıl para kazanabilirim üzerinde araştırma yaparak geçiriyor ?

Yazar “Başkalarını veya sistemi suçlamayı bırakıp durumu değiştirmelisiniz” diyor. ve “Klas olmayı öğrenmeli, fiyat ile değer arasındaki farkı görmelisiniz. Sıkı pazarlıkçı olmalı, paranızı takip etmeli ve yatırım için her gün biraz zaman ayırmalısınız. İşinizde eğlenmeli ve çok çalışmalısınız.” diye devam ediyor.

Dünya kadar insan geçimini sağlamak için çalışıyor. Onlar olmasaydı zenginler zengin olamazdı. Bu, işçilerin sömürüldüğü ya da istismar edildiği anlamına gelmez. Bazı insanlar angaryayı seçerek, tüm zaman ve enerjilerini ücretli çalışmaya adıyorlarsa, fırsatları herkesten önce fark edebilen, başı yukarda olduğu ve ileriyi görebildiği için zengin olmayı başaran başkaları olacaktır.”

Bunlar gibi altını çizdiğim onlarca cümle oldu. Kısacası sorumluluğu kişinin durumu ne olursa olsun üzerine alıp bir değişiklik yapmak için adım atması gerektiğini ve bunun için dikkat edilmesi gereken noktaların altını çizen bir kitap.

Ben bir gecede okuyup bitirdim, gayet basit ve hızlı okunan bir kitap. Kişisel gelişim kitaplarını seviyorsanız bir şans verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s