Kategoriler
Kitaplar

Portakalı Sıkmak – Pat Fallon / Fred Senn

portsPortakalı sıkmak kitabı Fred Senn / Pat Fallon’un Fallon International ajansında yaşadıklarını birer case study tadında aktaran bir reklamcılık kitabı. Kitapta Citibank’tan, Holiday Inn Express’e, Skoda vb. tüm markalar için yapmış oldukları  9-10 adet farklı projenin nasıl başladığı, neleri göze aldıklarını ve nasıl sonuçlar ile karşılaştıklarını reklamcı dili ile anlatmış.

Kitapta benim en çok hoşuma giden bölüm Skoda Fabia’da firmanın yaşadığı tecrübe idi. Skoda’nın imajı ile ilgili sorun yaşadığı bir dönemde (ki bence hala devam ediyor.) Fabia modelini sürecek olan Skoda, Fallon ajansından yardım ister. Ajans öncelikle konu ile ilgili bir müşteri araştırması yapar ve Skoda arabaların müşteri gözünde nasıl bir yere sahip olduklarını araştırır. Araştırma sonuçları markanın arabalarına duyulan güvensizliği birebir göz önüne sermektedir. Ajans bir sonuç üretemez ve en sonunda Skoda’ya kendi arabaları ile dalga geçecek bir reklam yapmaları fikrini verir. CEO’nun “Kendi arabalarımın dayanıksız ve kötü olduğunu ima eden bir reklama milyonlar yatırmamı mı istiyorsunuz?” sorusu üzerine ajans geri adım atmaz ve tam olarak bunu yapmak istediklerini belirtirler. Tasarlanan reklam filmi şu şekildedir, bir iş adamı fabrika ziyaretinde bulunur gider, ve fabrikadaki satış personeli birer birer özellikleri sıralamaya başlar. Garanti süresi, her arabanın test edilme süreci, kullanılan malzeme vb. 5-6 tane replik verdikten sonra en son Skoda Fabia’nın önüne gelir ve iş adamı ben sizin burada bu komik Skoda’lardan yaptığınızı zannediyordum” der.

Reklamcılık kitapları her zaman bir yaratıcılık kaynağı olmuştur benim için. Çünkü bu adamların düşünme şekli standart yapının gerçekten dışında. Bir veritabanı firması reklamı için fikir yürütürlerken en son büyük verileri işlemenin kedi yakalamak ile aynı iş olduğu sonucuna varıp, kedi yakalayacak bir kovboy ile reklam filmi çekmeleri de ayrı bir enteresan! Kitabın sloganı “Büyük bütçelerle değil büyük fikirler ile kazanmak”

Kitabın biraz psikolojik bir yanı da var. Neden başarısız olduklarını ve insanların davranış biçimlerini de satır aralarında incelemişler. Eğer biraz reklamcılığa ilgi duyuyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz. Ayrıca firmanın yapmış olduğu reklamlar internette kendi sitelerinde (http://juicingtheorange.com/) yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s