Kategoriler
Müzik

Standard A La Turc – Nardis Jazz Bar

IMG_9867Pazartesi akşamı Standart A La Turc grubunu (Batuhan Şallıel, Önder Focan, Kağan Yıldız, Ferit Odman) dinlemek için Nardis’e gittim. Daha önceden Önder Focan’ı, Kağan’ı ve Ferit’i daha önce gittiğim konserlerden biliyordum. Batuhan Şallıel’i ilk defa o gece dinledim. 20 yaşında bu kadar nefis saksafon çalmasına hayran kaldım.

Standart A La Turc jazz müzik yapıyor, ancak bu bildiğimiz amerikan parçalarından esinlenen jazz değil birebir türkçe parçaların farklı yorumlanması ile ortaya çıkan bir jazz. Kendi sitelerinde “Bugün için evrensel bir müzik olan caz, ana besin kaynaklarından biri olan popüler şarkıları sadece Amerikan kaynağından almak durumunda değildir. Dünyanın diğer ülkelerindeki caz müzisyenlerinin kendi çevrelerindeki popüler şarkıları kendi müzikal anlayışlarıyla, yani caz formatıyla yorumlamaları caz adına çok doğal bir olgudur.” diyorlar.

Ben açıkcası bu dörtlüden acayip keyif aldım, hem tanıdık melodilerin olmuş olması hemde saksafonun müthiş performansı ile gerçekten keyifli bir gece geçirdik. Uzun ince bir yoldayımdan, MFO parçalarına kadar bir sürü farklı türk parçalarını bir de jazz versiyonu ile dinlemek isterseniz bu grubu mutlaka dinleyin!

(Aşağıdaki link’ten kendi çektiğim o geceye ait kısa bir video izleyebilirsiniz.)

http://www.youtube.com/watch?v=Lzv8CBP-gIA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s