Kategoriler
Filmler

PK (2014)

pkimdbPK, Rajkumar Hirani yönetmenliğinde  Aamir Khan’ın başarılı oyunculuğunu barındıran 2014 yılı 153 dakika uzunluğunda Hint yapımı bir film.

Filmin konusu aslında enteresan, film uzaydan gelen birisinin “dünyaya adapte olmaya çalışması” sırasında insanlığı anlamak için sorduğu sorular üzerine kurulmuş. (Uzaylı olarak gelen kişi insan formunda geliyor.)

Film, uzaydan gelen PK’nın uzay aracını geri çağırmak için kullandığı anahtarların çalınması ile başlıyor. Bu anahtarı tekrar bulabilmek için araştırmalar yapmaya başlayan PK, kendisine “Allah”ın yardımcı olabileceğini öğreniyor insanlardan. Bu sefer “Allah” kavramına ulaşmak için farklı dinlerin farklı metodlarını öğrenmeye çalışıyor. Burada mizahi olarak anlatılmış olan konu aslında gerçek hayatta din konusunun ne kadar gerçek anlamından sapmış olduğunu gözler önüne seriyor. PK’nın sormuş olduğu cesur sorular sayesinde izleyici din üzerine düşünmeye başlıyor.

Aslında film sadece din üzerine değil, ırkçılık, ayrımcılık, kutuplaştırma vb. bir sürü konuya değiniyor. Bence film konu itibari ile güzel ancak süresi biraz bu konuya göre fazla uzun. Bir de bolywood sineması sevmeyen birisi iseniz filme konsantre olmakta zorlanıyorsunuz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s