Kategoriler
Filmler

Fahrenheit 9/11 (2004)

fahenheit2004 yapımı Michael Moore yönetmenliğinde çekilmiş olan Fahrenheit 9/11 Amerikan’ın Irak’ta gerçekleştirdiği sınır ötesi harekatın aslında ne amaçla yapıldığını ortaya koyduğu bir belgesel.

Film George W. Bush’un seçilmesi ile başlıyor. Babası 41. Amerika Başkanı olan George H. W. Bush’un oğlu olan George W. Bush ailesinin derin kontakları ve kendi söylemiyle “Güce Erişim”i sayesinde kendi gücünü arttırarak seçilir.

9/11 olayının arkasından gelişen Amerika’daki Anti-Terör kampanyaları ve bunu destekleyen yasalar ile birlikte George W. Bush aslında Amerikan ekonomisine yeni bir pencere açacak sınır ötesi harekat için zemin hazırlar.

Öncelikli olarak göstermelik olarak Afganistan’a yapılan operasyonlar ve daha sonrasında aslında esas amaç olan orta doğudaki petrole erişim amaçlı Irak’a yapılan harekat filmin ana konusunu oluşturuyor. Daha önce Zeitgeist filminden bildiğimiz sömürgeci ülkelerin en güzel yöntemi “bir ülkeden ekonomik anlamda çıkartılabilecek maksimum fayda öncelikle onu yıkmak için silah ve savaş ticaretinden yararlanmak daha sonrasında da onu kurmak için kendi firmalarınız ile anlaşması için ülke yönetimine baskı yapmaktır.” yine bu filmde de net bir şekilde bizlere aktarılıyor.

Gerekli askerlerin ülkenin en fakir semtlerinden toparlanması, okul parası için ölmeye gitmek isteyen mahalle çocukları, Senato üyelerinin çocuklarını Irak’taki operasyona gitmesi için ikna etmeye çalışan Michael Moore’un Senato üyelerinden aldıkları tepki, vatansever bir annenin oğlunu kaybettikten sonraki fikirlerindeki çarpıcı değişim aslında hepsi insanoğlunun fikirlerinin ne kadar durumsal olduğunu bizlere gösteriyor.

Belgeselin bence çekimi gerçekten çok başarılı, anlatılmak istenen konu çarpıcı videolar ile desteklenmiş. (özellikle bebeklerin ve sivil halkın yaralandığı görseller, askerlerin savaş sonrası videoları) Eğer vatanseverlik, askerlik ve savaş üzerine kesin fikirleriniz varsa bu belgeseli mutlaka izleyin. Korkmadan ve cesurca bu çekilmiş bu belgeselde bence öğrenilecek / üzerinde düşünülecek bir çok şey var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s