Kategoriler
Kitaplar

Lüzumsuz Adam Ishak Alaton (Mehmet Gündem)

luzumsuzÜzeyir Garih’in “Ekonomik Sorunlara Çözüm Önerileri” kitabını bitirince Alarko’nun diğer yöneticisi Ishak Alaton’un da bir kitabını okumak istedim.

Kitap Ishak Alaton’un bazı konular ile ilgili başından geçenleri anlatıyor. Kitabın anlatım dili çok sade ve akıcı. Bir çırpıda bölümü bitirdiğinizi fark ediyorsunuz. Ben kişisel olarak bir de kişilerin teoriden uzak tecrübelerini okumaktan büyük keyif alıyorum. Ishak Alaton bu kitabında konular ile ilgili tecrübelerini aktarmış ve bunlardan çıkardığı dersleri bölüm sonlarında aktarmış.

Kitapta altını çizdiğim bir çok cümle oldu. Ishak Alaton’da benim en çok hoşuma giden şey kendisinin her konuda net olması ve cesurca her şeyi yazabilmiş olması oldu.

“Mezarlıklar vazgeçilmez insanlarla doludur” lafı ile başlayan kitap “Para biriktirmek kadar, belki de ondan da önemlisi, kültür biriktirmeye çalış” cümlesi ile devam ediyor.

“Yapan değil, Yaptıran ol”

“Kavga etmem, Mücadele ederim”

Aile şirketlerinde ikinci nesilin “Yükü değil, gücü paylaşmakla başlıyorlar işe” bu sebeple de batmaları daha çabuk oluyorlar diye enteresan bir tespit dikkatimi çekti.

“Risk her zaman para kazandırmaz ama mutlaka kazandırdığı bir şeyler vardır.”

Kitapta işi ve kişisel özellikleri sayesinde network’u çok geniş bir iş adamının düşünceleri ve yaşadıkları yer alıyor. Hatalı yatırımları, siyasete dair gözlemleri ve ülke ile ilgili iddiaları, dış politikaya bakış açısı, iş hayatı üzerine düşünceleri ve daha bir çok konuda keyifli paragraflar yer alıyor.

Bence biyografi okumasını seven herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Cesur ve aklındakini söyleyen Ishak Alaton’dan öğrenilecek çok fazla şey var.

One reply on “Lüzumsuz Adam Ishak Alaton (Mehmet Gündem)”

Kitabı ben de çok beğenmiştim . Ancak sakın bu kitaba aldanıp LÜZUMLU ADAM kitabına heves etmeyin. Maalesf zorlama olmuş..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s