Kategoriler
Kitaplar

Geleceğin Fiziği – (Michio Kaku)

michiokakuMichio Kaku’yu daha önce Turkcell Geleceğe Bakış’ta izlemiştim ve daha sonrasında da bir öneri sayesinde bu kitabını okudum.

Kitap teorik fizik profesörü Michio Kaku’nun gelecek ile ilgili ürkütücü ve bir o kadar da enteresan tahminlerini barındıran bir öngörü kitabı.

Kitap içeriğini bazı temel konuların (insanlık, teknoloji, enerji, sermaye, sağlık vb.) geleceğini tahminleme üzerine kurgulanmış.

Mesela örnek olarak Kaku, ileride evlerde artık duvar kağıdı veya boya diye bir şeyin kalmayacağını, teknolojik ekranların artık atom boyutuna indirgenmesi ile duvarlara atom boyutunda ekranların kaplanacağını bu şekilde de duvarda hangi manzarayı veya rengi görmek istiyorsak onu artık göreceğimizi tahminliyor. (Çok enteresan!)

kitaptan başka bir örnek,

Sera Gazı salınımı ile ilgili diğer ülkelerin geliştirdikleri bir fikir olarak, uzaya karbondioksit salacak bir füzenin yapılması ile atmosferin üzerinde bir karbondioksit tabakası oluşturarak güneşin ışınlarının dünyaya gelmesini bir nebze olsun azaltarak dünyayı soğutmaya çalışmak. (!!)

yine kitaptan başka bir örnek,

Kaku, Moore yasasının (bilgisayarların her 18 ayda bir iki kat hızlandığını öngören yasa) artık geçerli olmayacağını öngörüyor. Bilgisayarların çalışması için gerekli transistörler her 18 ayda bir yarı yarıya ufaltılabildiği için çok daha hızlı bilgisayarları aynı fiyata alabiliyoruz. Ancak bunun bir fiziksel sınırının olması gerektiğini ileten Kaku, transistörler atom boyutuna indirgendiği zaman artık bunun daha küçüğünü yapmanın fiziksel olarak olanaksız olduğunu ve başka bir çözüm bulunması gerektiğini iletiyor. (Yoksa korkunç seviyede bir ekonomik durgunluk gelecektir.)

Kitabı okuduktan sonra maalesef biraz karamsarlığa düştüğümü itiraf etmeliyim. Ben açıkcası Türkiye’nin bilim alanında çok ileride olmadığını kabul etsem de  dünya ile aramızda bu kadar fark olabileceğini hiç düşünmemiştim. Eğer biraz bilim ve birazda insanlığın geleceği ile ilgiliyseniz bu kitabı mutlaka okuyun. Kitapta gelecek ile ilgili çok enteresan fikirler bulunmakta.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s