Kategoriler
Kitaplar

Abim Deniz (Can Dündar)

abim-denizAslında çok fazla siyaset ve politika okumasını sevmeyen birisi sayılırım, arada bir siyasi klasiklerden veya çok önemli eserlerden okurum sadece. Bu hafta Can Dündar’ın kaleme almış olduğu ve Hamdi Gezmiş’in Deniz Gezmiş ile ilgili biriktirdiği anılarını bir araya getirdiği Abim Deniz kitabını bitirdim.

Abim Deniz kitabı samimi diliyle ve akıcı yazım şekliyle çok hızlı ama bir o kadar da duygulara dokunur cinsten yazılmış bir kitap. Kitabı okurken Deniz Gezmiş gibi bir karakteri hem ailesinin hem de kendi gözünden gözlemliyorsunuz.

Kitap çok objektif bir şekilde yazıldığı için içerisinde herhangi bir saptırma veya farklı gösterme olduğunu düşünmüyorum. Solcu görüşleri, sosyalist bakışı, banka soygunu, silahlanarak bir devrim yapma mücadelesi kitap içerisinde net bir şekilde anlatılmış.

İdam kararı ile hayata veda etmesi bence ülke tarihi için büyük bir talihsizliktir. Hatta kitabı okurken bir önce okuduğum José Mujica’nın da aynı şekilde gerilla hayatı ile başlayarak 15 senesini hapishanede geçirdikten sonra ülkenin başkanı olması ve dünyaya damga vuran bir başkanlık dönemi aklıma geldi. Aynı şekilde bir fırsat ona tanınsaydı acaba geleceği nasıl olurdu diye düşündüm.

25 yaşında bu kadar çok iz bırakacak bir düşünce ve davranış biçimine girmiş, kendi davası için çarpışmaktan, örgütlemekten çekinmeyen, korkusuzca fikirlerinin ve arkadaşlarının arkasında duran Deniz Gezmiş’i biraz daha yakından tanımak istiyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s