Kategoriler
Kitaplar

amazon.com (Robert Spector)

amazoncomGenelde kitap alırken kitapçılarda çok fazla vakit harcayan birisiyimdir. İnternet üzerinden de bazen kitap alışverişi yaparım. Ancak bu kitabı alırken hiç tahmin etmediğim bir durumla karşılaştım. Kitap 2001 yılında basılmış! Ben kitabı okudukça Amazon.com’un zarar üzerine zarar yazdığı yılların detaylarını öğrendim. Tam şimdi kar dönemi başlıyor dediğim anda da yazarın kim bilir ileride Amazon.com belki de kar ederek ciddi bir çıkış yakalayacaktır yaklaşımıyla kitabı bitirdim.

Kitap amazon.com’un garajda kurulma hikayesi ile başlıyor.Bezos kariyerine Wall Street başlamış ancak daha sonrasında bu internet ile tanışmasının ardından bu tutkusunun ardından gitmeye karar vermiş. Şirketin kuruluşunda en iyi insanları seçme özelliği, zekası ve yatırımcıları ikna etme çabası öne çıkıyor. Genel olarak şirketlerin başarılı bir iş modeli kurduğunda yatırımcıların hemen çok büyük miktarlarda yatırım yaptığını düşünürüz ancak amazon.com’un bu kadar çok hayır cevabı ile karşılaşması dahası Jeff Bezos’un borç ile şirketi çok uzun bir süre yönetmesi gerçekten etkileyici. Kitap kuruluş aşamasından, yatırımcı bulma, genişleme, yeni insanları işe alma, ofis değiştirme vb. tüm süreçleri detaylı bir şekilde anlatıyor.

Bence girişimlerin iki en önemli fazı vardır. Bunlardan bir tanesi kurulma aşaması bir diğeri de büyüme aşaması. Bu kitap amazon’un tam olarak bu dönemini anlattığı için ben kitabı sevdim. Amazon.com, google nasıl yönetiliyor ya da Steve Jobs’ın biyografisi gibi kitapları okuduğum zaman dikkat ettiğim en önemli şey bu insanların iki konuda çok obsesif olduklarıdır. Bunlardan bir tanesi en iyinin en iyisini işe almak için akıl almaz bir çaba sarf ediyorlar. Bir diğeri ise kesinlikle işleri için çok çalışıyorlar. Çıtaları çok yüksek ve asgari yetkinlik diye bir kavram kesinlikle onların dünyasında yok. Jeff Bezos bir işe alımı için kişi ile 10 saat birlikte vakit geçirdiğini anlatıyor. Bu insanların akıl almaz bir enerjileri ve çalışma istekleri bulunuyor. Ortamın enerjisi ve güdümleyici kuvvetleri bu kişilerin içinden ortaya çıkıyor.

Kitaptan altını çizdiğim bazı cümleler,

  • Kurum kültürünün sonuçta, “Yüzde 30’u sizin saptadıklarınız, yüzde 30’u ilk elemanlarınız, yüzde 40 ise tesadüflerin bileşimi ile oluşur.”
  • Biz müşteri şirketi olmaya çalışıyoruz.
  • Bezos, web’de kar etmenin bir koşulunun, ticari işlemdeki aracı olmak olduğunu anlamıştı.
  • Büyük liderler, büyük iletişimcilerdir.
  • Sorunların ilk farkına varan genellikle onlardır. Düşüncelerinde her zaman, merhametsizce dürüsttürler.
  • Hizmete yönelik olarak tasarlanan şirketlerin başarma; kara yönelik tasarlananlarınsa batma olasılığı yüksektir.

Ben kitabın tarihinin 2001 olmasına rağmen içerik anlamında faydalı buldum ve okumanızı öneririm. Kitabın yazılış dili akıcı ve içerik olarak gerçekten güzel bilgiler bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s