Kategoriler
Kitaplar

Elon Musk – Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde (Ashlee Vance)

elonmuskTesla Motors, SpaceX firmalarını daha önce detaylı olarak hiç incelememiştim. PayPal konusunda da sadece genel bir fikrim bulunmaktaydı. Ancak bu etkileyici biyografiyi okuduktan sonra tüm bu firmalar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olma şansı yakaladım.

Kitap Elon Musk adındaki sıfırdan multi-milyarlık iş kuran Afrika kökenli girişimci iş adamının hikayesini anlatan bir biyografi kitabı. Kitap, açıkcası son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan bir tanesi.

Kitap, Zip2 ile başlayan ve genç yaşta kendine milyon dolar servet edinen Musk’ın daha sonra X.com (PayPal) ile yüzmilyon dolarlara ulaşan servet edinme hikayesi ile başlıyor. Daha sonrasında Elon Musk’ın dünyayı değiştirme projelerinin nasıl hayata geçtiğini en ince detayına kadar anlatıyor.

Musk PayPal işinden belirli bir miktarda sermaye edinmesi ile birlikte bir sonraki projesi SpaceX firmasını kurar. SpaceX projesi ile aslında gerçekten çılgın denilebilecek bir işe kalkışır. Bunlardan bir tanesi Mars’a yolculuk yapmak, bir tanesi de uzaya gönderilen ve daha sonra tekrar geri gelen bir uzay kapsülü (daha sonradan bu kapsüle Dragon adı verilecek.) inşa etmekti. Maliyetleri kısmak adına tüm bileşenleri kendisi üreterek zaman ve bütçe kısıtlamalarını ortadan kaldırmaya çalışan Musk ve ekibi kelimenin tam anlamıyla kan ter ve gözyaşı içerisinde dört deneme yapar ve başarısız olurlar. Nakit akışı kitlenmek üzere ve sadece son bir deneme hakkı kalan firma son seferinde başarılı olurlar ve NASA’dan 1.6 milyar dolarlık bir yatırım alması ile finansal olarak rahatlarlar.

Hayalleri büyük, enerjisi yüksek Musk SpaceX’teki başarıdan sonra yine çılgın sayılabilecek sadece elektrik ile çalışan bir araba üretmeye karar verir. Tesla Motors adını verdiği firmada hem lüks hem sadece elektrikle çalışan bir araba üretirler. Tesla Model S adını verdiği bu arabayı yine sıfırdan tüm parçalarını üretecek şekilde tasarlayarak zorluklar içerisinde bu modelin lansmanını yapar. Bedavaya şarj edilebilecek bu arada ile Amerika’nın bir ucundan diğer ucuna sıfır maliyet ile yolculuğu mümkün kılar.

Ayrıca Tesla arabaları ile ilgili en enteresan şeylerden bir tanesi de arabanın tasarlanma şeklidir. Araba sürekli olarak internete bağlı olarak tasarlanmış ve kullanıcılar bir sorunu Tesla Motors’a bildirdikleri zaman yazılımcılar bu sorunla ilgili kısmı düzeltip gece arabaların yazılımını güncelleyerek sabah arabanın sahiplerine hatanın giderildiğini iletiyorlardı !! Mesela sileceklerin çalışmasında aksamalar olduğunu ilettikleri zaman bir iki gün içerisinde araba servise bile gitmeden bu sorun düzeliyordu. (Bu bence bir devrimdir!)

Kitap Musk’ın Hyperloop adını verdiği başka bir hızlı ulaşım projesi üzerine biraz detay vererek bitmektedir.

Beni bu kitapta etkileyen Musk’ın hayallerine odaklanarak bitmek bilmeyen enerjisi, risk alması, çok çalışması ve ne olursa olsun moralini bozmadan yoluna devam etmesi oldu. SpaceX, Tesla Motors gibi dünyada devrim yaratacak sıfırdan bir şeyler yaratmak peşinde amansızca çalışan bu adam ve ekibi gerçekten etkileyici sonuçlar almışlar ve bunu sonuna kadar hak ediyorlar. Kitabın yazılma dili o kadar akıcı ve içerik o kadar keyifli ki bir an kendinizi fırlatma istasyonunda başka bir anda da Tesla Motors’un fabrikasında hissediyorsunuz.

Ben açıkcası bu biyografiden çok keyif aldım size de okumanızı mutlaka öneririm.

One reply on “Elon Musk – Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde (Ashlee Vance)”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s