Kategoriler
Kitaplar

Sıfırdan Bire (Peter Thiel & Blake Masters)

sifirdanbire

“Ekonomik teorinin dışında gerçek dünyada, her iş başkasının yapamadığı oranda başarılıdır.”

Kişisel gelişim, girişimcilik türündeki kitapları çok fazla sevmeme ve özellikle hakkındaki bir kaç pozitif yorumu okumama rağmen Zero To One – Sıfırdan Bire kitabını bu hafta bitirdim. Kitap içerisinde enteresan bilgiler bulunmasına rağmen genel olarak maalesef çok fazla beğenmediğimi söylemeliyim.

Yazar Peter Thiel başarılı bir girişimcidir. Peter, PayPal’ın kurucu ortaklarından olup daha sonra PayPal’ın satılmasından sonra Palantir adını verdiği kendi girişimini başlatmıştır. Bu süreç içerisinde ayrıca Facebook’a yatırımcılık yapmış olup şu anda net değerini 1,5 milyar dolar seviyesine çıkarmıştır. Profil olarak dünya klasmanında bir girişimci ve sınırların dışında düşünen bir kişi olduğunu çok net söyleyebiliriz.

Kitap başlangıçta çok net ve güzel bir mesaj veriyor. “Rekabet Etmeyin ! “. Eğer rekabet içerisinde iseniz karların eridiği bir iş içerisindesinizdir. Farklılaşmak ve monopol olmak için elinizden geleni yapmak zorundasınız. Aslında başarılması gereken işin 1’den 10’a gitmek değil de 0’dan bire gitmek olduğunu iletiyor. Yani konunun özeti değişimi yaratmakta yatıyor. Buraya kadar aslında verilmek istenen mesaj çok güzel. Ancak ilerleyen bölümlerde çok farklı bilgiler bulundurmuyor. Özellikle Richard Branson, Steve Jobs gibi kişilerin karakter özelliklerinin çalışma stillerinin yazılmasını ben artık çok fazla bu tür kitapların içerisinde bulunmaması gerektiğine inanıyorum.

Kitaptan altını çizdiğim bazı cümleler,

  • Ekonomik teorinin dışında gerçek dünyada, her iş başkasının yapamadığı oranda başarılıdır.
  • Eğer ürününüzü satmak için reklama ya da satış elemanlarına ihtiyaç duyuyorsanız, o zaman ürününüz çok iyi değildir.
  • Pratikte büyük bir pazar ya iyi bir başlangıç noktasına sahip değildir ya da %1 pazar payına ulaşmanın bile çok zor olacağı şekilde rekabete açıktır.

Ben bu kitap yerine kısa bir özetinin okunmasının fazlasıyla yeterli olacağına inanmaktayım. İlgilisine duyurulur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s