Kategoriler
Filmler

Sully (2016)

sullyGerçek hayattan alınıp filme uyarlanan hikayeleri her zaman çok severim. İnternet üzerinden bir tavsiye ile izlediğim “Sully” filminin hikayesi 2009 yılına dayanıyor.

Film 2009 yılında kaptan Chesley Sullenberger’ın kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra uçağına bir kuş sürüsünün çarpması akabinde uçağı Hudson nehri üzerine indirmesi ve 155 yolcunun hayatını kurtarmasını ele alıyor. Kaptan bu kararını verdikten sonra otoriteler tarafından sorgulanıyor ve doğru kararı verip vermediği tartışılıyor.

Bu film bence karar verme durumunda olan insanların tecrübesinin ve soğukkanlı olmasının ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Her ne kadar karar doğru olsa da ve hiçbir can kaybı yaşanmamış olsa da verilen kararın durumun sorgulanması da ayrıca bir o kadar önemlidir. Ayrıca durum analiz yaparken insan faktörününde analiz içerisinde yer almasının sonucu ne kadar değiştirdiğini net bir şekilde bu filmde gözlemleyebiliyoruz.

Film çok sade ve akıcı bir şekilde konuyu ele almış ve ben bu filmi keyifle izledim, filmi izledikten sonra Youtube üzerinde kaptanın açıklamalarını ve sorgulanmasını izledim. Açıkçası kaptan Chesley’in soğukkanlılığına da ayrıca hayran kaldım. Ben bu filmi izlemenizi sizlere de tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s