Kategoriler
Filmler

Die Falscher – The Counterfeiters (2007)

die-falscher 2007 yapımı Türkçesi “Kalpazanlar” olan bu filmi geçen akşam izleme fırsatı buldum. Açıkcası filmi izledikten sonra gerçek hikayesini okuduğum zaman hiç bilmediğim çok enteresan bir gerçeği öğrenmiş oldum.

Film Nazi kamplarında çalışan bir Yahudi grubunu Nazi’lerin sahte para basmak için kullanması ve bu sayede tarih boyunca yapılmış en “kaliteli” kalpazanlığın yapılmasını konu alıyor.

Tarihte adı “Operation Bernhard” olarak geçen bu operasyonun amacı, Nazilerin ikinci dünya savaşı sırasında İngiliz ekonomisini çökertmek ve enflasyon yaratmak için piyasaya sahte olarak basmış olduğu 134milyon pound’u sürmek ve arkasından da dolar basarak aynı etkiyi Amerika üzerinde yapmaktır.

Tarihte yapılmış en kaliteli kalpazanlık olarak tanımlanan ve paralar piyasaya yayıldıktan çok sonra bir casusun konuyu ispiyonlaması sonucu öğrenen İngiliz hükümeti çareyi 5pound’luk banknotlarını değiştirmekte bulmuş. Burada yine çok enteresan bir detay, bu konuyu ispiyonlayan ajana ödeme sahte paralar ile yapılmış ve ajan daha sonrasında bu paraların sahte olması sebebiyle hükümetten gerçek para ile ödeme talebinde bulunmuş. (Talep reddedilmiş!)

Film içerisinde kişisel çıkar ile genel çıkar konusunda çatışma yaşanması sürekli bir muhakeme yapılması ve bu çatışmanın tüm film boyunca değişik durumlarda nasıl sorgulandığını çok net bir şekilde gözlemliyoruz.

Bence konu bakımından çok enteresan bir film, izlemenizi ve daha sonrasında gerçek olan bu operasyonun detaylarını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

One reply on “Die Falscher – The Counterfeiters (2007)”

merhaba. sitenizi rastgele buldum, güzel bir blog olmuş.takibe aldım. die falscher filminden ve gerçekte olanlardan bahsederken adolf burger ismini de belirtseymişsiniz daha güzel yazı olacakmış.tekrardan merhaba.yazmaya devam.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s