Kategoriler
Kitaplar

Hayat Hikayem (Alex Ferguson)

Dünyanın en ünlü teknik direktörlerinden Alex Ferguson’un kendisinin kaleme aldığı biyografisini geçen hafta bitirdim. Bu biyografi aslında Alex Ferguson’un biraz kariyerinin hikayesi de denebilir.

Kitap Ferguson’un Glascow’da görev aldığı dönem ile başlıyor, daha sonrasında Manchester United yolculuğu ve en sonda da son sezon hikayesi kitapta yer alıyor.

Bu biyografide aslında beni en çok etkileyen taraf dünyanın en iyi futbolcuları ile çalışmak durumunda olan ve bu gibi onlarca oyuncuyu bir arada müthiş bir ahenk içerisinde çalıştırmak zorunda olan bir Machester United teknik direktörünün aldığı kararlar ve yönetim biçimini gözlemlemek oldu.

Wayne Rooney, Van Nistelrooy, Ronaldo vb. dünya klasmanındaki futbolcuları yönetmek bence başlı başına bir iştir. Genelde bir işte çok iyi olan insanlar kendilerini çalıştıkları kurumdan üstte görürler. Bir de bu çalışanların dünya çapında tanınan milyon dolarlık futbolcular olduklarını düşünsenize!

Alex Ferguson kitabında bir şeyi çok iyi bir şekilde vurguluyor, bir teknik direktör her zaman takımın otoritesi olmalıdır. Asla ve asla herhangi bir futbolcunun kendini daha üstte konumlandırmasına izin vermemelidir.

Manchester United gibi bir takımda iki türlü futbolcu döngüsü yer aldığını gözlemledim kitapta, bunlardan ilk kesim altyapıdan yetişen ve takıma maliyeti (ilk başlarda) az olan genç yetenekler. Bu oyuncular başarılı 2-3 sezon geçirdikten sonra ya ciddi bir fiyat ile başka takıma transfer ediliyorlar ya da yüksek maliyetli futbolcular olarak takımda yer alıyorlar. İkinci kesim ise takımın belirli görevlerde eksik kaldığı kısımları tamamlaması için alınan “gözlemlenmiş” profesyonel oyuncular. Manchester ekibinin bir futbolcu gözlem ekibi bulunuyor, bu ekiptekiler sürekli olarak Alex Ferguson’u piyasa hakkında bilgilendiriyorlar. Doğru fiyat ve futbolcu kombinasyonu bulunduğu zaman (ihtiyaca göre) bu futbolcular transfer ediliyor.

Alex Ferguson kitabın başlarında “Daha işin başında antrenörün arkasından kulak işareti yapman tecrübeli bir oyuncu veya olgun bir insan olmadığını gösteriyor. Ben bir kaptanda önce olgunluğa bakarım.” gibi güzel bir cümle ile bizleri karşılıyor. Mutlak otorite ve takım liderinine saygı duyulması kavramlarını defalarca kitapta tekrarlıyor. Ama bunun yanında kitapta “Kendisine daima itaat edilmesini isteyen bir imaj çizmeme rağmen içlerinde biraz şeytanlık olan insanlardan hoşlanırdım. Bu, insanı canlandıran bir özelliktir. İnsanın kendine güven duyması, biraz cüretkar olması gerekir. Eğer etrafınız hayatta kendini ifade etmekten çekinen insanlarla doluysa bu ciddi bir sorundur çünkü bu kişiler aynı şekilde sahada da korkak davranacaklardır.” gibi bir cümle de bulunuyor. Bu cümle direkt olarak otorite olmak için sadece vasat çalışanlar olması gerekmediğini, sizin iyi çalışanlardan da iyi olmanız gerektiğini ama iyi çalışanların kendilerini kanıtlamaları için çabalamalarına da izin vermeniz gerektiğini biraz da anlatıyor.

Kitap içerisinde ekip kurma konusunda “Söz konusu olan son derece zahmetli ve insanın enerjisini tüketen bir ligdir. İşte o yüzden modern futbolda yükü eşit bir biçimde dağıtmak için kadroyu geniş tutmanız gerekir.” altını çizdiğim başka bir cümle oldu. Günümüzde şirketlerin genelde ekip konusunda bir kaç kişi üzerinden işi götürme mantığının ne kadar hatalı olduğunu, uzun vadede iyi sonuçlar almak için kişiler üzerine bindirilen yükün eşit bir şekilde dağıtılması gerektiğini bence güzelce anlatan bir düşünce biçimi bu.

Ben kitabı keyifle okudum, kitapta diğer önemli takımların teknik direktörleri ile olan ilişkileri, bir çok iyi futbolcu ile anıları vb. bir çok anektod yer almakta. (Bu kadar çok anıyı birebir hatırlıyor olması da ayrıca çok şaşırtıcı!) Eğer biyografi seviyorsanız ve az biraz futbol bilginiz varsa bu kitabı okumanızı size tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s