Kategoriler
Kitaplar

Katalonya’ya Selam (George Orwell)

Daha önce George Orwell’in 1984 ve Hayvan Çiftliği kitaplarını okumuştum. (İki kitabı da şiddetle tavsiye ederim.) Katalonya’ya selam bu seri içerisinde okuduğum üçüncü Orwell kitabı idi. Aslında bu kitabın diğerlerinden önce okunması gerektiğini düşünmekteyim.

Kitap içerisinde George Orwell’in bir milis olarak düzene karşı olan savaş içerisinde yaşadıklarını okuyorsunuz. Bu kitap içerisinde Orwell’in fikirlerinin nasıl filizlendiğine dair biraz fikir sahibi olabiliyorsunuz. Savaş içerisinde iken cephede bazen 10 saat bazen 20 saat hiçbir şey yapmadan sıkıntıdan öldüğünü, bazen berbat koşullar altında nöbet tuttuğunu veya uyuduğunu, sefalet, açlık veya imkansızlık içerisinde geçen aylar en ince detayına kadar kitap içerisinde anlatılmış.

Bence Orwell’in fikirlerinin biraz temelinde, tüm yaşadıklarından sonra Barcelona’ya döndüğünde aslında hayatın nasıl devam ettiğini ve bir milis olarak cephede yaptığı mücadelenin aslında ne kadar az değer gördüğünü hatta belki de hiç görmediğini anlaması yatıyor. Milisler cephede bir savaş verirken İspanya’da hayatın o eski düşüncesiz ve sınıfsal ayrımları ile devam ettiğini anlatıyor. Bu sanırım Orwell’de sınıf ayrımı ve verilen mücadelelerin amaçsızlığını anlamasına yol açıyor.

Kitabın dili diğer kitapları gibi olmasa da eğer 1984 veya Hayvan Çiftliğini okumaya niyetli iseniz önce bu kitabı okumanızı öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s