Kategoriler
Kitaplar

Yeteri Kadarsa Çoktur (Samuel Alexander)

David Henry Thoreau’nun Walden adlı bir kitabı vardır. Bu kitap içerisinde Henry yaşadığı toplum içerisindeki ekonomik düzenden sıkılmasını (sistemin anlamsızlığını) ve alternatif iktisat olabilecek bir yapının mümkün olup olmayacağını araştırır. Kitabın dili oldukça ağır olmasına karşın Thoreau’nun fikri gerçekten enteresandır.

Yeteri Kadarsa Çoktur kitabı aslında bu alternatif iktisadın bir özeti ve yorumu sayılabilir. Thoreau günde 8 saati çalışmaya ayırmanın ve hayatı sırf gereksiz lüksler için kaçırmanın anlamsızlığını anlatır. “Sözde kaderleri yüzünden makineden başka bir şey olmaya zaman yoktu.” sözü biraz ağır olsa da aslında günümüzde yaşanan ekonomik sistemin yaratmış olduğu insan modelini çok güzel bir şekilde açıklamaktadır.

Kitapta altını çizdiğim cümleler kitapta anlatılan fikirlerin kısa bir özetini yapmaya yeterli olacaktır.

  • İnsanın evi ne kadar pahalıysa onu kiralamak ya da satın almak için yaşamından o kadar daha fazla harcaması gerekecektir.
  • Konforun riski bağımlılık yaratmasıdır.
  • Yaşamdaki amacımızın rahatça değil, tutkuyla yaşamak olduğuna inanmıştır.
  • Aynı anlayış doğrultusunda birçok insanın yaptığı gibi gelir ve üretkenlik artışlarını daha fazla konfor ve lükse çevirmektense daha fazla boş zamana çevirsek nasıl olur ?
  • Yaşamının büyük bir bölümünü geçinebilmek için para kazanmak üzere tüketen kişiden daha ölümcül derecede beceriksizini tanımıyorum.
  • İtiraf ediyorum ki ahlaki kayıtsızlıkları bir yana kendilerini haftalar, aylar ve yıllarca bütün gün dükkanlara, ofislere tıkan komşularımın dayanıklılığını, sabrını hayranlıkla izliyorum. Nasıl bir hamurdan yoğrulmuşlarsa öğleden sonra saat üçte, sanki sabahın üçüymüş gibi oturuyorlar.
  • Önce arayışlarımızın “daha kaliteli” olduğundan emin olmamız gerektiğini düşünür.

Kitap bence fikirleri itibari ile mutlaka okunması gerekenler arasındadır ve sizlere önerimdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s