Kategoriler
Kitaplar

The 5 AM Club (Robin Sharma)

The 5 AM Club Robin Sharma tarafından 2018 yılında yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır. (Kitabı dil pratiği olması açısından İngilizce versiyonunu okudum.)

Robin Sharma 1964 yılı doğumlu Hint Kökenli Kanada’da doğmuş ve özellikle “Ferrarisini Satan Bilge” kitabı ile tanınan bir kişisel gelişimcidir.

Kitap bugünün çok önemli sorunlarından “konsantre olamamak”, “verimli iş yapamamak”, “spor yapamamak” veya “düşünmeye/planlamaya vakti olmamak” gibi bir çok sorundan sabah 5’te kalkarak nasıl kurtulabileceğinizi anlatıyor. Kitap güne modunuzu yükselterek başlamanızı ve gün içerisinde yapmak istediğiniz kişisel kilit başarıları daha gün başladığı zaman “halletmenizi” önermektedir.

Neden sabah 5 ?

Sabah 5’te (genelde) etrafta sıfıra yakın ses olur, gün içerisindeki koşuşturmaca, gelen mesajlar, e-postalar bu saat dilimi içerisinde yoktur. Bu zaman dilimi bize odaklanmak için ciddi anlamda bir fırsat yaratmaktadır. Bu zamanı yazar Mindset (Akıl) Heartset (Kalp) Soulset (Ruh) Healthset (Sağlık) konuları üzerine çalışmayı önermektedir. Her güne egzersiz yapmak ile başlayarak daha sonrasında kitap okuyarak veya araştırma yaparak devam etmeyi ve en sonda da meditasyon ile zihinsel berraklığa ulaşmayı önermektedir.

Telefonlarda bulunan Ekran Süresi uygulaması aslında gün içerisinde ne kadar verimli olduğumuz ile ilgili çok iyi geri bildirim vermektedir. (Benim averaj kullanım sürem 3 saat 30 dakika ve günde 115 civarında bildirim) Bence bu program veya bir benzerinin çıktılarının takip edilmesi üzerinde detaylı düşünülmesi bugün verimli olmak isteyen herkesin yapması gereken bir analizdir. Bu konu ile ilgili muhteşem bir kitap olan Pürdikkat’ı daha önce sizlere önermiştim. Sosyal medyanın kullanım amacı, hangi zaman dilimlerinin nelere harcandığının ve neden harcandığı her gün bence 10 dakika ayırarak yapmamız gereken bir egzersizdir.

Cep telefonu kullanım konusunda güzel detaylı bir analiz için ( https://blog.rescuetime.com/screen-time-stats-2018/)

Kişisel gelişim kuralları genelde basittir. Burada zor olan bunları sürdürülebilir bir şekilde yapmaktır. Spor salonuna üye olup gitmemek, kitap alıp okumamak bu konu için iyi bir örnektir. Başarılı insanların genelde verimli bir rutini vardır. Oyundan düşmezler ve formülün işe yaradığına inançları tam olduğu için sürekli olarak rutinlerine riayet ederler. Her gün bir saat egzersiz yaptıktan sonra bir saat kitap okuyup üzerine bir saatte meditasyon ve gelecek ile ilgili planları düşünme/planlama yapabilseydik hayatımız gerçekten farklı olurdu diye düşünüyorum. (Bu arada bunu yaparken yazar kaliteli uykunun insan verimliliği içinde şart olduğunun altını çiziyor.)

Açıkcası kitaptaki roman biraz garip kurgulanmış ve içerisinde çok fazla kişisel gelişim kitabından alıntı bulunmaktadır. Bu kitabın bir özetinin okunması yeterli olacaktır.

Acaba 60 gün boyunca sabah 5’te kalkarak her gün biraz egzersiz, biraz kitap okuma ve meditasyon yapabilir misiniz ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s