Kategoriler
Filmler

The Boy Who Harnessed the Wind / Rüzgarı Dizginleyen Çocuk – 2019

William Kamkwamba,

1987 yılında Malawi Afrika’da doğmuş bir çocuk,

Her tarafından sefalet akan, imkansızlıklar içerisinde bir hayat. Yaşadığı yerde elektrik yok, temiz suya erişim kısıtlı, bilgili insan sayısı sıfıra yakın. Bilgi alabileceği kendini geliştirebileceği tek yer okul, ona da ailesinin parası yetmiyor ve başladığı okulu yarım bırakmak zorunda kalıyor. Bilgi kaynağı olarak kullanabileceği tek yer çatma dökme bir kütüphane, ancak bu kütüphaneye de erişimi ailesi okul ücretini ödeyemediği için kısıtlı. Ablası ile görüşen öğretmenini ifşa etme ile tehdit ederek kütüphaneye girmeye başlıyor.

Babası bir çiftçi, tek geçim kaynakları tarlalarından alabildikleri mahsul. Ancak sert kuraklık sebebiyle doğru düzgün mahsul alamıyorlar, bu yetmezmiş gibi üzerine bir de köydekiler biraz para kazanabilmek için tüccarlara köyün etrafındaki ağaçları satıyorlar. Bu ağaçlar köyü sel felaketlerinden koruyan setler olarak görev yapmakta olmasından dolayı bu tam bir felakete yol açıyor ve zaten yarım yamalak mahsul veren bu tarlalar su altında kalıyor. Git gide açlık sınırına yaklaşan köydekiler birer birer ölmeye veya köyü terk etmeye başlıyor.

William Kamkwamba kütüphaneye gidip geldiği sırada Rüzgar tribünü ve rüzgar enerjisinin kullanımı ile ilgili bir kitap okuyor. Bu fikri hayata geçirmek için parçalara ihtiyaç duyan William bu projesini imkansızlıktan hayata geçiremiyor. Daha sonrasında bir rüzgar tribünü kurmak için babasına bisikletine ihtiyacı olduğunu söyler, ilk olarak çocuğunun hayalperest olduğunu düşünen baba buna şiddetle karşı çıkar ve William’ı tarlada çalışmaya zorlar. Ancak mahsul alınamaması ve ümitlerin artık tükenmesi babasını son bir çare olarak William’ı desteklemeye iter.

William sağdan soldan toparladığı parçalar ile babasının bisikletini birleştirir ve bir rüzgar tribünü inşa eder. Köye ihtiyacı olan suyu sağlayan William bir kahraman olur ve köydeki insanların hayatını kurtarır.

Bu gerçekten Afrika Malavi’de yaşanmış bir hikayedir. William bu olaydan sonra ünlenmiş 2013 senesinde TIME dergisinin 30 yaş altı en etkileyici 30 kişi listesine girmiştir. 2014 senesinde de Dartmouth kolejinde eğitimini tamamlamıştır. TED’de ayrıca kendisinin bu işi nasıl yaptığını anlattığı bir kısa video suda bulunmaktadır. William Mümin Sekman’ın bir konuşmasına aktardığı gibi “rağmen” düşünme şekli ile bu işi başarmıştır, yoksulluğa rağmen, sefalete rağmen, bilgi kısıtına, parasızlığa rağmen bunu başarmıştır.

Film bana ne kadar imkansızlık içerisinde olursak olalım aslında her zaman elimizdekiler ile yapılabilecek bir şeyler olduğunu tekrardan hatırlattı.  Bu filmi izlemenizi sizlere öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s