Kategoriler
Filmler

Inside Bill’s Brain (2019)

Bill Gates iyi bir okuyucu olması ve okuduklarını kendi web sayfasında (https://www.gatesnotes.com/) paylaşması sebebiyle güncel olarak takip ettiğim birisidir. Bill Gates ve eşi Melinda hakkında pek bilinmeyen bir konu, onların Microsoft’taki görevlerinden ayrıldıktan sonra “Filantropi” odaklı yaşamlarıdır.

Filantropi nedir ? Hayat kalitesini arttırmaya ve halkın iyiliğine yönelik özel girişimlere verilen isimdir.

Bill Gates bilindiği üzere dünyanın en zengin insanları arasında yer almaktadır. Güncel olarak kişisel serveti yaklaşık 100 milyar dolar seviyelerindedir. Kendisi Microsoft’taki görevinden ayrıldıktan sonra bu serveti dünyanın yararına olan projelerde harcamak için eşi ile birlikte kurduğu “Bill & Melinda Gates Foundation” adındaki hayır kurumunda aktif olarak projeler üretmektedir.

Netflix’te yayınlanan “Inside Bill’s Brain” mini-dizisi (3 bölüm) tam olarak bu çalışmalara odaklanmaktadır. Bölümler içerisinde imkansızlığın doruklarında yaşayan bölgelere, imkansız gibi görülen projeleri (tuvalet, aşı vb.) uygulamak için Bill ve ekibinin nasıl çalıştığını gözlemliyorsunuz.

Dizi içerisinde odaklanma ve disiplinli olmanın, araştırmanın ve zorluklara karşı son derece inatçı olmanın önemini anlıyorsunuz. Geleceği Keşfedenler kitabında Bill Gates’in Microsoft’un kuruluş yıllarındaki çalışma biçimini net bir şekilde gözlemleyebiliyorduk. Aynı disiplin ve azmi Microsoft’taki işinden emekli olduktan, ilerleyen yaşına ve sahip olduğu bunca servete rağmen gösteriyor olması bence oldukça takdire şayan bir durum.

Sürekli olarak okuyan Bill Gates ayrıca her sene iki hafta “kitap okuma ve düşünme” haftası adı altında inzivaya çekilmektedir!

“Bill & Melinda Gates Foundation” ‘ın 2018 itibari ile 1500 çalışanı bulunmaktadır.

Ben belgeseli çok beğendim. Sizlere de izlemenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s