Kategoriler
Filmler

Hacksaw Ridge (2016)

2016 yılında çekilmiş Mel Gibson tarafından yönetilen Hacksaw Ridge (Savaş Vadisi) filmi İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusuna katılmak isteyen ancak silah kullanmak istemeyen sıhhi destek görevlisi olmak isteyen “Desmond Doss” adlı askerin öyküsünü ele alan bir filmdir.

Film Desmond Doss’un çocukluk dönemini anlatarak başlar. Ailesinden gelen dindar bakış açısı, babası ile sahip olduğu sorunlu ilişkisi, çocukluk döneminde yanlışlıkla kardeşi ile giriştiği bir kavgada onu az kalsın öldürüyor oluşu bu bölümde gözümüze çarpar.

Daha sonrasında hayatının yetişkinlik evresine geçen Doss, gönlünü “Dorothy Schutte” adına sahip bir hemşireye kaptırır.

Japonya’nın yapmış olduğu Pearl Harbor saldırısından sonra Desmond Doss ülkesi için askerlik hizmeti yapması gerektiğini düşünür ve bu sebeple askere kayıt olur. Ancak hem inancının hem de çocukken yanlışlıkla kardeşini öldürüyor olmasının kendisinde derin bir iz bırakması sebebiyle “vicdani ret” hakkını kullanarak silah kullanmamayı sadece sıhhi destek ekibi içerisinde yer almayı talep eder.

Silah kullanmak istememesi görev yaptığı komutanlar tarafından oldukça yadırganır. Silah kullanmayan bir kişinin askerlik yapamayacağını sürekli olarak Doss’a baskı yaparak anlatmaya çalışılır. Arkadaşları tarafından dövülen, komutanları tarafından sürekli olarak haksız yere cezalandırılan Doss yılmaz ve mücadelesine devam eder.

Eskiden orduda görev almış babası durum ile ilgili yardım istemek için eski görev birliğindeki bir generalden yardım ister ve Doss’un mücadelesi sonunda pozitif sonuçlanır. Silah kullanmadan askerlik görevine devam eden Doss, ilerleyen dönemde Japon’lara karşı savaşmak için cepheye gönderilir. Amerikan askerleri çok zaiyat vermelerine rağmen ilk saldırıdan iyi bir sonuç alırlar ve tepeyi ele geçirirler. Ancak sabaha karşı Japonlar beklenmedik bir geri saldırı ile Amerikalıları tepeden geri püskürterek geldikleri kıyıya geri gönderirler. Ancak korkusuz Doss hala daha yaralıların olması sebebiyle diğer askerler ile birlikte geldikleri kıyıya (tepenin aşağısına) geri dönmez. Onun yerine bir gecede savaş alanından toplayabildiği 75 kadar askeri bir urgan yardımı ile aşağı indirir.

Aşağıdaki askerler yukarıdan gelen askerler karşısında hayretler içerisinde kalırlar. Hatta bir sonraki gün saldırısında eğer Doss olmazsa savaşa gitmeyeceklerini iletirler. Bir sonraki gün Doss’un inancına göre dinlenme ve dua etme günü olduğu için saldırı Doss’un duasından sonra gerçekleştirilir. Bu saldırı ile Amerikalılar tepeyi ele geçirirler ve savaş sona erer.

Desmond Doss Amerika tarihinde vicdani ret hakkından yararlanıp şeref madalyası alan ilk kişi olur.

Her kurum içerisinde görev yapacak kişileri seçerken belirli kriterlere bakar. Bir firmaya girmek için girilmek istenen o pozisyon ile ilgili gereklilikler vardır. Ancak bazı kriterler görev ile ilgili değildir. Mesela prezatabl olmadığından elenen bir eleman acaba firmaya ne kadar büyük bir maliyettir ? Pozisyonun ana alanında çok iyi olan ancak yan alanlarında o kadar iyi olmayan bir kişiye gerçekten şans verilmemeli midir ?

Ben filmi çok beğendim, bu konular ile ilgiliyseniz izlemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s