Kategoriler
Kitaplar

Üretme Tüket (Ali Ekber Yıldırım)

Zengin toprakların fakir insanları olmayı hak etmiyoruz.

Sia Kitap tarafından 2019 yılında yayınlanan Ali Ekber Yıldırım tarafından yazılmış Üretme Tüket kitabı Türkiye’nin dünden bugüne tarım ve hayvancılık konusunda gelişimini kendi adı ile “İthalat – Siyaset – Rant” kıskacında inceleyen bir araştırma kitabıdır.

Kitap tarımın Türkiye ekonomisindeki yeri ve büyümesi ile başlıyor. Tarımdaki 2017 yılında ekonomi yüzde 7.4 büyürken tarımdaki büyüme yüzde 4.9, 2018 yılında ekonomi 2.6 büyürken tarımdaki büyüme 1.3’te kalmıştır. Ayrıca GSYH içerisinde tarımın payı 2010 yılında %9’dan 2018 yılında %5,8’e düşmüştür. Bu süre içerisinde tarım hasılası (yani üretimi) 10 milyar dolar gerilemiştir.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde, tarımın girdileri, tohumun güncel durumu, GDO’lu ürünler, tarım ürünlerindeki son durum, hayvancılık gibi tüm konular ayrı ayrı ele alınmış. İthalat’ın üretime vermiş olduğu zarar ve tarımsal sorunların nasıl çözülebileceğine dair öneriler ile kitap tamamlanıyor.

Sorunların ithalat ile dengelenerek değil, tüm üretim zincirinin elden geçirilmesi yolu ile her türlü girdiyi doğru politikalar ile destekleyerek üretime yön verilmesi gerektiğini yazar kitap içerisinde anlatıyor.

Kitapta benim bilmediğim bir konuda su zenginliği bölümünde yer alıyordu. Bu bölümün başlığı “Türkiye su zengini değil, suyu zengin gibi harcıyor” idi. Dünyada su varlığı kriterlerine göre yılda kişi başına kullanılabilir su miktarı 1000 metreküpten az ise “su fakiri”, 1000-2000 metreküp arasında ise “su azlığı” ve 2000 metreküp üzerinde olan ülkeler ise “su zengini” ülke kabul ediliyormuş. Türkiye’de kişi başına düşen yıllık su miktarı 1400 metreküp yani Türkiye su fakiri bölgesine daha yakın bir “su azlığı” çeken ülkedir.

Kitaptan altını çizdiğim bazı cümleler,

  • Bu dünyada çok önemli bir veri mi ? Değil. Çünkü bir ürünü çok üretmek değil, ondan elde ettiğiniz katma değer daha önemlidir.
  • Fransa 3.5 milyon süt ineğinden 24 milyon 649 bin ton süt üretiyor. Türkiye 5.9 milyon inekten 18.7 milyon ton süt üretiyor. Fransa daha az inekten daha çok süt alıyor. Yani ineğinizin çok olması değil, sütünüzün ve süt ürünleri üretiminizin çok olması daha makbuldür.
  • Soğanın yüzde 90’ından fazlası üretilen ülkede tüketiliyor.
  • Dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 65’ini, ihracatın ise yüzde 72’sini Türkiye gerçekleştiriyor.
  • Pazar istemiyor diye kuraklığa dayanıklı veya sert iklime dayanıklı çeşitleri kaybedersek yarın iklim değiştiğinde bu çeşitlere ihtiyaç olacaktır.

Kitap açıkçası bu konu üzerinde yüzeysel yorumun ötesine geçmek isteyenler için yazılmış, her ürün için güncel rakamların verildiği, analizler ile desteklendiği çok güzel bir araştırma kitabı. Bu konuya ilgi duyanlara mutlaka öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s