Kategoriler
Kitaplar

Gördüklerim Yaşadıklarım – Jak Kamhi

Jak Kamhi’nin kendisi tarafından yazılan 2013 yılında Remzi Kitabevi tarafından yayınlanan “Gördüklerim Yaşadıklarım” Jak Kamhi’nin hayatını anlatan bir biyografi kitabıdır.

Kitap aslında iki bölüme ayrılıyor, ilk 250 sayfalık bölüm, Jak Kamhi’nin iş hayatının zirvesine giden yolda yaşadıklarını anlatıyor. Jak Kamhi Profilo Holding’in yönetim kurulu başkanı ve kurucusudur. Profiloyu sıfırdan kurarak onlarca ilki gerçekleştiren Jak Kamhi dur durak bilmez bir şekilde yeniliklere imza atmıştır. Makine asfalt yapımı, Eternit çatı kaplaması, Ümraniye radyo anten kulesi, özel çelik profil üretimi,kompresörlü soğutma hariç tamamen yerli üretim buzdolabı gibi onlarca ilkler Jak Kamhi tarafından gerçekleştirilmiştir. Maalesef ilerleyen dönemlerde BSH ile yaşamış olduğu ticari sorunlar sebebiyle hem oğlunu kaybetmiş hem de sahip oldukları TELRA markası ciddi zarara uğramıştır. Kitabın son 200 sayfalık bölümü Jak Kamhi’nin politika ve önemli kuruluşlarda almış olduğu görevleri ve anıları anlatıyor.

Bu kitabı okurken Hüsnü Özyeğin’in biyografisini okuduğumda edindiğim fikri bir kez daha gözlemleme şansım oldu. Bu şekilde büyük işler başarmış kişilerde işlerine karşı çok büyük bir tutku, inanılmaz bir çalışkanlık ve odaklanma becerisini gözlemliyoruz. Jak Kamhi’nin biyografisinde benim için öne çıkan özelliği yenilikçiliği ve her türlü işin üzerine giderek “sorun çözücü” kişi haline gelmesi oldu. Sürekli olarak işin başında olan Jak Kamhi, yeni projeleri hızlı ve zamanında yerine getirerek iyi bir itibar kazanmıştır.

Kitaptan öğrendiğim enteresan bir detay Henri Prost adlı mimarı tanımam oldu. Fransız bir şehir planlamacısı olan Henri Prost, 1936 – 1950 yılları arasında Atatürk’ün özel davetiyle İstanbul’un planlamasında görev almış ve İstanbul için uzun dönemli bir şehir planlaması yapmış. (Maalesef 1950 sonrası bu planlara uyulmayarak Henri Prost ülkesine geri gönderilmiş.) Henri Prost İstanbul dışında, Marekeş, Casablanca gibi şehirlerin planlamasınıda gerçekleştirmiş.

Kitabın biraz uzun yazıldığını düşünüyorum (yaklaşık 450 sayfa), Jak Kamhi’nin hayatını detaylı olarak incelemek isteyenler için ideal olsa da genel bilgi sahibi olmak isteyenler için biraz uzun kalabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s