Kategoriler
Kitaplar

Bir Tek Şey (Gary Keller & Jay Papasan)

İngilizce orjinal adı ile “The One Thing” Keller Williams’ta görev alan Gary Keller & Jay Papasan tarafından 2012 yılında yazılmış, odaklanmak ve hedef seçmek üzerine yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır.

Kitap ana fikri itibari ile birden fazla “şey”e odaklanmanın sonucunda ya hüsrana uğrayacağımıza ya da bu birden fazla “şey”i yarım yamalak bir şekilde yapacağımızı anlatmaktadır.

Günümüz dünyasının karmaşasında bir “şey”e odaklanmak çok zordur. Üzerine odaklandığımız “şey”in doğru olduğunu veya en azından üzerinde düşünülmüş bir “şey” olduğunu bilmemekteyiz. Genelde buna çok fazla da kafa yormamaktayız.

Herkesin bir günde 24 saati var ise başarılı insanlar ile başarısız insanlar arasındaki fark nedir ?

Başarılı insanlar tek bir “şey”e odaklanırlar ve bunun üzerinde ciddi zaman ve emek harcarlar. Büyük düşünürler, kendileri için doğru fikrin ne olduğunu belirledikleri zaman bunun üzerinde kaliteli zaman geçirmeye önem gösterirler.

Kitapta sürekli olarak okuyucuya “Benim ulaşmak istediğim en önemli tek şey nedir ?” sorusu hatırlatılmaktadır. Bu soru çok basit gibi gözükse bile aslında zor ve üzerinde ciddi zaman harcanması gereken bir sorudur.

Bu soru kişinin odaklanmasını sağlar. Bu sorunun cevabı diğer başka tüm alternatiflerin ikincil planda olmasını ve kişinin bunu kabul etmesini sağlar. Ayrıca neyi yapacağına tam karar verememiş bireylerin en azından farklı alternatiflerini elemeye yarar. Kişiyi bir hedefe odaklar. Ayrıca hedefin doğru olup olmaması önemli değildir, kişi her zaman yeni bir karar alma hakkına sahiptir ve hedef belirleyene kadar geçen zamanda yapılmaya çalışılan farklı “şey”lerin çaldığı zamanın telafisi yoktur.

Ayrıca kitap insanların odaklanmasını engelleyen dört hırsızı aşağıdaki gibi tanımlamıştır.

 • “Hayır” diyememe
 • Karmaşa Korkusu
 • Sağlıkla İlgili Kötü Alışkanlıklar
 • Hedefleri Desteklemeyen Çevre’dir.

Kitaptan altını çizdiğim bazı cümleler,

 • İşlerin altüst olduğu an, öncelikleri karıştırdığınız andır.
 • Dengenin peşinden koşmamamız gerekir, nedeniyse, orta noktada sihirli hiçbir şeyin gerçekleşmemesidir; sihirli şeyler aşırı uçlarda gerçekleşir.
 • İşte size bir gerçek… Bir şeye evet dediğinizde, neden hayır demediğinizi anlamak bir zorunluluktur.
 • Olağanüstü sonuçlara ulaşmış kişiler arasında bir koçtan yardım almamış birisini bulmanız zordur.
 • Hesap verebilir insanlar sonuç odaklıdır ve işi halletmek anlamında yetersiz kalan eylem, yetenek, model, sistem ya da ilişkileri asla savunmazlar.
 • Cevabınızdan mümkün olanın en iyisini elde etmek istiyorsanız, cevabın konfor alanızın dışında var olduğunu fark etmek zorundasınız.
 • Bir insanı cevaplarından çok, sorularıyla değerlendirin. – Voltaire
 • Olağanüstü sonuçlar nadiren rastlantıdır.
 • Çoklu görev, birçok işi aynı anda yapmak bir yalandır.
 • Başarılı insanlar farklı hareket ederler. Bu insanların önemli olanı diğerlerinden ayırmak gibi bir özellikleri vardır. Neyin önemli olduğuna karar vermek için yeterince zaman ayırırlar ve sonra önemli olan o şeyin gün içerisinde ne yapacaklarını belirlemesine izin verirler.

Kitap hızlı okunan bir “kişisel gelişim” kitabı ancak bu kitabın bir özetinin okunmasının yeterli olacağına inanıyorum. İlgilisine duyurulur..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s